Aktualności

XXVIII edycja Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki na Wydziale Etnolingwistyki

Serdecznie zapraszamy na wydarzenia organizowane na Wydziale Etnolingwistyki w ramach XXVIII edycji Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, które odbędą się 11 kwietnia 2025 roku w godz. 11:30–15:00 w Collegium Novum. Hasłem tegorocznej edycji festiwalu jest ODPOWIEDZIALNOŚĆ. Program zaproponowany przez Wydział Etnolingwistyki obejmuje następujące wydarzenia:

1) Pokaz muzyczno-taneczny

Podczas wydarzenia dokonana zostanie prezentacja gry na tradycyjnych bębnach koreańskich Samulnori oraz prezentacja tradycyjnego tańca z wachlarzami Buchaechum.

2) Język i kultura Węgier – ciekawostki

Na warsztatach poznasz podstawowe informacje o języku węgierskim i przekonasz się, dlaczego nieprawdą jest, że węgierski miałby być jednym z najtrudniejszych języków na świecie. Dowiesz się również, ilu Noblistów związanych jest z Węgrami i jakie wynalazki przypisuje się Węgrom – o kostce Rubika może słyszałeś, ale czy wiesz o długopisie?

3) Hebraiści – odpowiedzialność za żydowskie dziedzictwo kulturowe (na przestrzeni dziejów)

Podczas warsztatów omówione zostanie znaczenie Biblii hebrajskiej w kulturze europejskiej, przez co rozumiemy hebraizmy w chrześcijaństwie czy koncepty starotestamentowe w naszej kulturze. W części interakcyjnej uczestnicy zostaną zaangażowani do przyporządkowania postaci biblijnych do opisu lub hebrajskich tytułów ksiąg Biblii. Poza tym poruszona zostanie kwestia języka jidysz (zapożyczenia w j. polskim) oraz współczesnego języka hebrajskiego (odrodzenie, propagowanie, przykłady neologizmów). W części interakcyjnej studenci będą uczyć uczestników warsztatów pisać ich imiona po hebrajsku.

4) Kto jest odpowiedzialny za rogi Mojżesza? Konsekwencje błędnych przekładów.

Mojżesz, jedna z najważniejszych postaci biblijnych, odegrał kluczową rolę w historii Izraela. Jego życie, opisane w Księdze Wyjścia, to opowieść o wyzwoleniu narodu wybranego z niewoli egipskiej, otrzymaniu Dekalogu i wędrówce do Ziemi Obiecanej. Celem tego wystąpienia jest przybliżenie postaci Mojżesza, jego znaczenia w tradycji judaistycznej i chrześcijańskiej, a także znalezienie odpowiedzi na pytanie, dlaczego rzeźba Mojżesza dłuta Michała Anioła, znajdująca się w bazylice św. Piotra w Okowach w Rzymie, przedstawia go z rogami.

5) Bałtycka Mądrość: Język, Kultura, Odpowiedzialność

Zanurz się z nami w tradycyjną kulturę bałtycką, poznaj łotewskie ornamenty, którym przypisywana jest magiczna moc, i wydrukuj wybrane wzory na papierze, eksperymentując z naciskiem! Nasi studenci chętnie podzielą się swoimi doświadczeniami w krajach bałtyckich oraz nauczą podstawowych zwrotów!

Szczegółowy program oraz informacje dotyczące sposobu zapisu na poszczególne wydarzenia dostępne są na stronie internetowej festiwalu pod adresem: https://festiwal.amu.edu.pl/wp-content/uploads/2025/03/Program-Wydzialu-Etnolingiwstyki_PFNiS-2025.pdf.

Grafika Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki 2025fot. Poznański Festiwal Nauki i Sztuki